Blokada Kręgosłupa Warszawa

Blokady kręgosłupa to zabiegi iniekcyjne (zastrzyki), które umożliwiają selektywne podania leku przeciwzapalnego (najczęściej sterydu) bezpośrednio do miejsca, z którego pochodzi ból. Blokady wykazują potwierdzone medycznie działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, skutecznie blokując ból. W zależności od przyczyny bólu stosuje się odpowiednio dobraną blokadę:

– blokada stawów międzywyrostkowych,
– blokada epiduralna w odcinku lędźwiowym, szyjnym lub piersiowym,
– blokada selektywna korzeni,
– blokada stawów krzyżowo-biodrowych,
– blokada zwojów nerwowych.

Jakie są wskazania do blokad kręgosłupa?

O wskazaniach i przeciwwskazaniach do blokad kręgosłupa, każdorazowo decyduje lekarz, który te blokady wykonuje.

Blokada kręgosłupa Klinika Fimedica Warszawa

Jak przebiega zabieg blokady kręgosłupa?

Blokadę wykonuje się ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym. Za pomocą specjalnej igły do wybranego miejsca wprowadza się glikokortykosteroid (lek potocznie nazywany sterydem), który w niektórych przypadkach można dodatkowo łączyć z lekami znieczulającymi. W czasie zabiegu pacjent odczuwa miejscowe ukłucie igły do znieczulenia. Możliwe jest też miejscowe odczuwanie bólu, w momencie gdy igła przechodzi przez torebkę stawu oraz uczucie rozpierania podczas wstrzykiwania leku, kiedy staw jest prawie całkiem wypełniony. Po wykonaniu blokady dolegliwości stopniowo ustępują, co jest związane z działaniem leku znieczulającego, który dodaje się do sterydu. Steryd podany bez znieczulenia również powoduje ustąpienie bólu, gdyż działa przeciwzapalnie i likwiduje skutki stanu zapalnego, w tym ból.

Po 15-20 minutach od blokady pacjent może bezpiecznie opuścić gabinet. Efekt terapii zauważalny jest po 1-2 dniach, a dolegliwości bólowe ustępują stopniowo w ciągu 3-7 dni. U ponad 50% chorych dolegliwości bólowe ustępują i można przystąpić do intensywnej rehabilitacji. Skuteczne działanie blokady utrzymuje się od kilku tygodni do nawet roku.

Zabiegi blokady kręgosłupa w Centrum Ortopedii i Rehabilitacji FIMEDICA wykonują doświadczeni lekarze, co zapewnia prawidłowy przebieg i bezpieczeństwo tej procedury medycznej.

Zapraszamy do kontaktu – telefonicznie lub online – w celu wykonania zabiegu.

Close Menu